a második hónap
A várandósság második hónapja
kismama
A tipikus reggeli rosszullétek ebben a hónapban érzékelhetők a legkifejezettebben, s a nap bármely szakában jelentkezhetnek. Szédülés, hányinger, hányás a legjellemzőbbek, de jelentkezhet már ekkor gyomorégés, gyomorfájdalom is. A mellek a tejtermelésért felelős mirigyek megsokszorozódása miatt érzékennyé válnak, megnagyobbodhatnak és fájdalmasan feszíthetnek is.
Nagyon fontos, hogy az esetleges hányás következtében veszített folyadékot és ásványi anyagokat a kismama pótolja a nap folyamán; nap közben legalább egy liter ásványvizet kortyolgasson el.
A táplálkozásnak ebben az időszakban van a legfontosabb szerepe, így vannak olyan élelmiszerek, melyeket ekkor már érdemes kiiktatni a várandós étrendből. Ilyenek
- a nyers vagy félig nyers húsok (pl.: tatár beefsteak, löncshús, virsli, sushi)
- a nyers tojást tartalmazó ételek (pl.: majonéz, tojáshabok, tiramisu)
- a penészes sajtok (camambert, kék-márványsajt, brie)
Ezek az ételek olyan kórokozókat tartalmazhatnak, melyeket egy felnőtt szervezete ugyan kivéd, de a fejlődő magzatra, pláne az embrióra még végzetes hatást fejthetnek ki.
A kismama szervezete ebben az időszakban készül fel a várandósságra, ezért hatalmas változásokon megy át, melynek következtében megjelenik a nagyfokú aluszékonyság. Fontos, hogy a kismama ebben az időszakban eleget aludjon, de a napi 1-2 csésze gyenge kávé egyáltalán nem tiltott. A legtöbben a kellemetlen tünetek hatására – és mert ekkor már észlelik a menstruáció kimaradását – elvégzik a terhességi tesztet.
nőgyógyász állapítja meg a terhesség tényét
Ez után ajánlott felkeresni egy nőgyógyászt, aki ultrahanggal megállapítja a terhesség tényét, majd a védőnőnél is ilyenkor kell jelentkezni.
baba
Ekkortájt alakul ki az embrió keringése, a végtagok, az arc, a törzs nagyiramban fejlődik, a fejvég is egyre formálódik, kialakul a teljes csontváz.
A terhesség második hónapjának a második felében a végtagokon már ujjkezdemények is kifejlődnek, a szívkamrák és az izmok kezdenek kialakulni, illetve a köldökzsinór is kifejlődik.
A hónap végére az embrió belép a magzati szakaszba, s az izmok elvégzik első mozgás-próbálkozásaikat.
A 8. héten a magzat hossza kb. 2,5 cm, tömege 2,5 gramm.
A terhesség második hónapjában leggyakrabban felmerülő kérdések
-
Hogyan lehet enyhíteni a rosszulléteket?
Ügyeljen arra, hogy a gyomra soha ne legyen teljesen üres, vagy teljesen tele. Legyen önnél mindig valami rágcsálnivaló (pl.: kétszersült, korpás keksz), s érdemes napjában többször (akár hatszor-nyolcszor) kisebb mennyiségű ételt fogyasztani.
A reggeli rosszullétek elkerüléséért érdemes még az ágyban, felkelés előtt elropogtatni néhány kekszet. Jótékony hatásúak a hideg gyümölcslevek, a citrom és a gyömbér is. Ha hiányállapot okozza a rosszulléteket, a B6-vitamin is csillapító hatású lehet.